Како да изгубите тежина за една недела за 5 килограми без диети

Седум дена е краток, но психолошки значаен временски период. Оние кои посетуваат теретани знаат: по овој период тренерите ја мерат половината и колковите за да се уверат дека има резултат. За една недела е можно да изгубите тежина за 5 килограми. Не е ни неопходно секој ден да присуствувате на исцрпувачки тренинзи и да седите на строги диети. Главната работа е да ја знаете теоријата, правилно да се вклучите и да не отстапувате од планот.

постепено губење на тежината

Не се откажувајте на половина пат. Резултатот ќе дојде, и тоа многу брзо.

Дали е навистина итно да ослабете за 5 килограми за една недела?

Бројот на паднатите килограми зависи од првичните податоци. Ако процентот на масти е висок, ќе изгубите повеќе. Ако телото е затегнато, има мускулна рамка, а само треба да го отстраните испакнатиот стомак, бројот на вагата можеби нема да се промени толку радикално. Но, визуелната разлика помеѓу „пред" и „после" сепак ќе биде.

Најлесен начин да останете во форма е да ја одржувате дневната рутина, да ги следите калориите и да вежбате два пати неделно. Сепак, ваквите препораки функционираат долгорочно, а губењето на 5 или повеќе килограми вишок тежина за една недела нема да помогне.

Постојат многу опции за отстранување на дополнителни сантиметри. Слушајте се - што носи радост? Како трчање? Обидете се да трчате пред спиење. Дали ви се допаѓаат активности на отворено? Одете на планинарење за време на викендот. Задржете позитивен став и се ќе успее.

Дали е можно лесно да изгубите тежина за 5 килограми - без напор?

Нема да работи без напор. Ќе мораме барем да ја надминеме мрзеливоста. Секој метод бара регуларност. Ако одлучите да го ограничите внесот на јаглени хидрати, следете ја одлуката за сите седум дена. Дали избравте јога? Обидете се да не пропуштате часови.

како да изгубите тежина без напор

Не мора секој ден да газите на вагата. Ова ќе прерасне во опсесивна навика и ќе доведе до зависност од бројки.

Тешко е да се борите со мрзеливоста. Затоа, важно е правилно да се поставите. Психолозите советуваат едноставен трик - замислете како изгледа вашето идеално тело и репродуцирајте ја оваа слика во вашата глава неколку пати на ден. Кога ќе почувствувате дека силата на волјата дава олабавување, замислете се себеси во тесен фустан кој одлично се вклопува на витката фигура. Позитивната фантазија ќе ја потисне моменталната желба, а вие нема да се скршите.

Не претерувајте се. Кога телото ќе го почувствува пристапот на стресот, почнува активно да произведува кортизол, хормон кој влијае на зголемувањето на телесната тежина.

За да го олесните слабеењето, застанете на методот што ви е близок. Универзална опција - велнес. Тоа вклучува интегриран пристап кон здраво тело - на психолошко и физичко ниво. Може да се обидете со пливање, јога, масажа. Главната работа е да уживате во процесот.

Дали е можно да се направи без диети?

За правилно губење на тежината за 5 кг, не треба драстично да се ограничувате во храната. Сè уште треба да го намалите бројот на потрошени килокалории, но изнемоштеното гладување најдобро е да се избегне. Кога на телото му недостасуваат хранливи материи, почнува да го разградува мускулното ткиво и ја остава добиената енергија „во резерва". Вишокот тежина се отстранува нерамномерно. Поради ова се појавуваат стрии, кожата попушта, а општата состојба се влошува.

корисна и штетна храна

Безбедното губење на тежината вклучува внимателен преглед на исхраната. Ве советуваме да ги напуштите штетните производи и да додадете корисни.

Отстрани од дневното мени:

 • пециво од пченично брашно;
 • полупроизводи;
 • колбаси, колбаси;
 • слатка;
 • кафе;
 • алкохол;
 • сирења;
 • сосови базирани на мајонез и павлака;
 • мрсна риба и месо.

Ако не можете да се откажете од кафето, пијте го без шеќер и заменете го омилениот крем со обезмастено млеко.

Додадете во исхраната:

 • сезонски зеленчук;
 • ореви - не повеќе од 20-30 g на ден;
 • зеленило;
 • житарки;
 • млечни производи со 0% масти;
 • незасладено овошје;
 • посна риба и месо.

Запомнете го правилото: постот ќе доведе до последователно зголемување на телесната тежина, а целосното отсуство на јаглени хидрати во исхраната ќе доведе до брз замор.

Начини за слабеење за 5 килограми за една недела без диета

Нутриционистите учат: колку е пократко времето наменето за уништување на вишокот килограми, толку повеќе треба да бидете внимателни на исхраната. Исклучок се деновите на постот, кога еднаш неделно појадувате, ручате и вечерате со кефир. Во овој случај, не можете да се грижите - недостатокот на елементи во трагови ќе се надополни сам по себе.

ефективни методи за губење на тежината

Ако се чини дека на телото му недостасуваат витамини од храната, обидете се да земате специјални витамински комплекси. Тие ќе ви помогнат да се справите со тежок период, а ќе ослабете без стрес.

Постојат неколку начини да се отстрани вишокот без прибегнување кон штрајкови со глад. Ќе ви кажеме како ефикасно да изгубите тежина за една недела за 5 килограми, и што да направите за да се одржите во форма.

Метод број 1. Следете го режимот

Најлесен начин е да го прилагодите вашиот вообичаен начин на живот. Едноставно е - само следете три правила во исто време.

 1. Направи пауза.Веројатно го знаете моментот кога ќе ја спуштите вилушката за да продолжите да јадете за неколку минути. Всушност, во овој момент стомакот е полн, а јадењето треба да се прекине. Научете да си кажувате „Стоп" дури и кога има уште храна во чинијата.
 2. храна во мали порции
 3. Јадете полека.Темелно џвакајте ја храната, дури и ако во обични денови појадувате во бегство. Запомнете: поради брзината јадете повеќе отколку што ви треба. Отпрвин ќе биде тешко да се „забавите". За да не се ослободите, поставете тајмер за 20 минути и растегнете го оброкот за тоа време. Стекот поделете го на мали парчиња, џвакајте го секое и повремено направете пауза за да испиете голтка вода.
 4. Спијте доволно.Советите изгледаат банални, но во текот на денот ни треба енергија. Не можете да го добиете од висококалорична храна - на крајот на краиштата, подобрувањето на телото значи откажување од хамбургери, чоколадо и пржени компири. Затоа почестете се со добар одмор. Спијте најмалку 8 часа на ден и ќе забележите дека храната ја перципирате на поинаков начин. За ова постои научно објаснување: кога не спиеме доволно, когнитивните процеси се забавуваат, а мозокот не може правилно да одговори на глад и ситост.

Истражувач од Универзитетот во Мичиген изјавил дека еден час дополнителен сон му помогнал да изгуби 7 килограми за една година. Се чини дека напредокот е мал, но на крајот на краиштата, субјектот не направи ништо. Тој само спиеше.

Метод број 2. Додадете вода

За лесно слабеење од 5 килограми без диети, започнете го денот со чаша вода. Ќе го подготви желудникот за дигестивниот процес и ќе го намали чувството на глад. Запомнете ја добрата навика во текот на денот.

вода со лимон за слабеење

Додадете парче свеж лимон за да го подобрите ефектот.

Што треба да знаете за водата за да имате корист од неа:

 • Една чаша е доволна!Немојте да мислите дека колку повеќе пиете, толку помалку ќе јадете. Се разбира, водата зафаќа простор во стомакот, но голема количина од неа само ќе му наштети на варењето;
 • Ладната вода нема да работи- Треба да биде на собна температура. Кога оладената течност влегува во телото, тоа троши ресурси за да го „загрее". Тој не може веднаш да ја користи водата за наменетата цел (т. е. да ги храни клетките). Извесно време останува во желудникот - го разредува гастричниот сок и го нарушува варењето. Затоа, пијте вода загреана на 40 степени - ги задржува сите корисни својства;
 • Пијте во мали голтки.Тогаш течноста веднаш влегува во тенкото црево, каде што ја започнува својата работа. Колку е поголема голтката, толку повеќе кислород содржи и водата ќе остане подолго во стомакот. Значи помалку е подобро.

Често ја погрешиме дехидрацијата со гладот. И, наместо да го надоместиме недостатокот на течност, се потпираме на храна. Играјте безбедно и испијте чаша вода за да избегнете непотребни килокалории.

Метод број 3. Премести

Сè е едноставно овде: за да изгубите тежина, треба да согорите повеќе калории, а да добивате помалку. Тоа значи дека понекогаш можете да си дозволите висококалорична храна. Главната работа е да се ослободите од сè што сте јаделе.

 • Спортот нека биде дел од секојдневието.Половина час пешачење пред спиење, велосипед наместо автомобил и активен викенд. Вишокот тежина ќе почне да исчезнува: постепено, но засекогаш;
 • Да одам на тренинг.За итно да изгубите тежина за една недела за 5 кг, посетете ја теретаната дневно. Не е неопходно да се остане таму половина ден: доволен е еден час интензивен тренинг.
вежба за губење на тежината

Аеробните вежби ја забрзуваат крвта, па помагаат да се избркаат непотребните килограми. Ако треба да ги затегнете мускулите, изберете тренинг за сила.

Метод број 4. Посетете козметичар

Индустријата за убавина им помага на жените да изгледаат привлечно со стотици години. Таа не го заобиколи деликатното прашање за непотребната тежина. Ако посетите модерен козметолог, тој ќе понуди неколку опции за отстранување на вишокот.

Предностите на козметичките процедури се очигледни: можете да изгубите тежина без да се напрегате. Конс - тоа е скапо, не е погодно за секого, а ефектот брзо исчезнува ако не се одржува.

 • Масажа за моделирање:ја враќа еластичноста, мазноста на кожата, помага да се поправат контурите на телото и да се намали процентот на поткожното масно ткиво;
 • Облоги:отстранување на токсините, ублажување на оток, забрзување на метаболизмот. Телото ќе почне да губи вода, и поради тоа, телесната тежина ќе се намали;
 • Интралипотерапија:локално го отстранува вишокот, особено ефикасен во борбата против целулитот. Постапката вклучува точка инјектирање на лекот во масниот слој. Всушност, ова е истата липосукција, но без скалпел.
губење на тежината се ослободи од целулитот

За да го задржите ефектот, ќе мора редовно да ја посетувате канцеларијата на козметологот.

Метод број 5. Научете да готвите

Consumer Reports (американско списание објавено од 1936 година) спроведе студија. Тој открил дека главната навика на луѓето кои успешно ги губат вишокот килограми е да јадат домашна храна најмалку 5 пати неделно.

здрава храна за слабеење

Здравата храна може да биде вкусна. Шејмус Мулен, славниот готвач од Њујорк, го потврдува ова.

Работи затоа што помага да се обликува правилниот однос со храната. Ако во недела подготвите неколку здрави ручеци и вечери неколку дена однапред, ќе ви биде потешко да скокнете на салати со мајонез купени во продавница. Тоа е исто така одлична можност да научите како да готвите диетални лазањи и да заштедите пари.

Ако самите се занимавате со готвење, полесно е да се брои количината на протеини, масти, јаглени хидрати. На овој начин ќе знаете колку калории сте потрошиле и колку треба да потрошите.

Метод број 5. Запознајте ја благосостојбата

Велнесот е концепт на начин на живот кој вклучува хармоничен развој на телото и личноста. Во велнес клубови се собираат истомисленици. Тие се трудат да јадат правилно, редовно вежбаат, одвојуваат време за саканите и избегнуваат стрес. Така, се постигнува психолошка состојба во која, без труд, можете да постигнете сè што сакате.

велнес теорија за губење на тежината

Велнес порака: да се биде здрав е модерно.

Клубовите нудат цела палета на услуги. Секој од нив помага да се подобри телото. Пресотерапија, фитобарел, базен, сауна, инфрацрвена терапија - минималниот сет што го има во секој клуб.

Резултатите се постигнуваат брзо: прашањето како да изгубите 5 килограми за една недела не вреди. Можете да изгубите тежина со задоволство, но не треба да се трудите. Не е дека по посетата на клубот ќе стане полесно да се губат телесната тежина. Вашиот пристап кон губење на тежината ќе се промени.

Диета за дебелина, како правилно да изгубите тежина

Дебелината е еден од најитните проблеми на современиот свет. Таа веќе достигна епидемиски размери во некои земји. Кај нас околу 47% од мажите и 52% од жените живеат со прекумерна тежина. Вишокот килограми не е само дефект во изгледот. Може да предизвика многу физиолошки или психолошки нарушувања. За да се ослободите од телесните масти, прво треба да ги промените вашите навики во исхраната.

напуштање на нездрава храна во корист на здрава

Која е опасноста од дебелина

Дебелината се должи на фактот дека количината на храна што влегува во телото на модерната личност, значително го надминува она што е потребно за производство на енергија. Како резултат на тоа, неискористената рамнотежа се трансформира во маснотии. Квалитетот на храната што ја јадете исто така е важен. Доколку исхраната се базира на лесно сварливи јаглехидрати, тие секако ќе се таложат во вид на грди набори.

Вишокот тежина не треба да се смета едноставно како визуелен недостаток. Тоа е фактор на ризик за развој на многу болести. Колку повеќе масно ткиво расте, толку посилно е неговото деструктивно дејство врз телото.

Внимание: пациентите со прекумерна тежина имаат три пати поголема веројатност да заболат од дијабетес, двојно поголема веројатност да страдаат од патологии на црниот дроб и кардиоваскуларниот систем, во споредба со луѓето со нормална тежина.

Дебелината е системска болест, може да влијае на работата на сите внатрешни органи.

Меѓу болестите што предизвикуваат прекумерна тежина:

 • хипертензија;
 • Алцхајмерова болест;
 • удари;
 • артритис;
 • машка импотенција;
 • флеберизам;
 • ангина;
 • респираторна патологија;
 • депресија;
 • апнеја при спиење (ненадеен прекин на дишењето за време на спиењето);
 • срцев удар;
 • патологија на жолчното кесе;
 • остеоартритис;
 • болести на дигестивниот тракт;
 • атеросклероза;
 • менструални неправилности.

Научно е докажано дека дебелината ја зголемува веројатноста за развој на рак на дојката и тироидните жлезди, дебелото црево, жолчното кесе и бубрезите. Најјасно се следи односот помеѓу вишокот тежина и малигните неоплазми на хранопроводникот, како и ендометриумот. Во просек, телесните масти го намалуваат животниот век на една личност за 12-15 години.

Ситуацијата ја влошува фактот дека дебелите луѓе имаат метаболичко нарушување - ова го забавува процесот на губење на тежината. Но, ситуацијата е реверзибилна. Дури и најтешката тежина може да се „изгуби". За да го направите ова, прво треба да ја промените исхраната. Главната грешка што ја прават многу луѓе е тоа што се обидуваат целосно да одбијат храна. Како резултат на тоа, периодите на постот се заменуваат со дефекти. Тежината се враќа во уште поголеми количини, се јавуваат здравствени проблеми. Со изборот на диета за лице со дебелина треба да се занимава професионален нутриционист.

индекс на телесна маса и фигура

Основни принципи на исхрана за дебелина

Исхраната за третман на дебелина мора да биде избалансирана. Телото не може да остане без потребните материи, амино киселини, витамини. Неправилно избраната исхрана може да предизвика сериозни ендокрини нарушувања, нарушувања во црниот дроб, срцето и другите органи.

Основните правила на исхрана за нормализирање на тежината се како што следува:

 • дневната содржина на калории е од 1700 до 2000 kcal. Се пресметува поединечно, земајќи ги предвид полот, возраста, висината, градбата, физичката активност на пациентот;
 • ограничување на потрошувачката на храна која содржи брзи јаглехидрати и животински масти;
 • пополнување на исхраната со растителни влакна, кои се нискокалорични, но го исполнуваат стомакот долго време, создавајќи чувство на ситост;
 • препорачаниот внес на протеини дневно за возрасен со просечна физичка активност е 0, 75 g на 1 kg тежина;
 • фрагментацијата на исхраната го олеснува контролирањето на чувството на глад. Јадете по можност 5-6 пати на ден;
 • дневната количина на сол не треба да надминува 5 g;
 • исклучување на зачини, зачини, пушеле, кисела, зачинети јадења кои го зголемуваат апетитот;
 • Треба да се пие по еден и пол литар вода дневно. Пред секој оброк полека пијте половина чаша течност;
 • сите јадења се варат, се печат или на пареа. Неопходно е да се одбие пржено;
 • е во исто време. Дополнителни закуски се забранети.

Внимание: месечното губење од 3 кг тежина поради маснотии се смета за норма. Побрзото слабеење е голем стрес за телото!

Здравата исхрана за дебелеење треба да се комбинира со дозирана физичка активност. Треба да започнете со 10-минутна вежба, постепено зголемувајќи го нејзиното времетраење и сложеноста на вежбите.

Во првиот месец од третманот мора да се почитуваат особено строго наведените правила. Потоа телото се прилагодува на нова диета, дневна рутина. Ќе се намали опасноста од дефекти, враќање на претходните навики во исхраната.

жена со прекумерна тежина

Забранети и дозволени производи

На дебелите пациенти обично им се препорачува таканаречената диетална табела број 8. Тој е дизајниран директно да го намали обемот на телесните масти, нормализирање на метаболичките процеси.

Внимание: за пациенти со истовремени заболувања на кардиоваскуларниот систем, црниот дроб, органите за варење, се избираат индивидуални диети!

И покрај сериозноста на таквата диета, таа ви овозможува да јадете разновидна и вкусна. Списокот на прифатливи производи е многу обемен. Главните ги претставуваме во форма на табела.

група на храна дозволено забрането
производи од брашно црн или леб од цело зрно (до 150 g на ден) Бел леб; слатки колачи; лиснато тесто
месо посно говедско месо; зајачко месо; пилешко месо без кожа и маснотии; мисирка; (било кој, до 150 g на ден) свинско месо; гуска; патка; овчо месо; пушено месо; колбаси; манџа; сало
Риба видови со малку маснотии (до 150 g на ден); морска храна (до 200 g на ден) сите масни раси; солена, пушена риба; конзервирана храна
зеленчук зелка; краставици; ротквица; тиквички; тиква; домати; репка; зеленило; морски кељ компир; моркови (повремено дозволени); зелен грашок
придружни садови леќата; бисер јачмен; јачмен гриз; боранија тестенини; ориз; гриз; мешунките
јајца варени пржени јајца; пржен омлет;
овошје и бобинки кисело овошје и бобинки; желе; муси грозје; банани; смокви; датуми
пијалоци кафе; чај; природни сокови од кисело овошје и бобинки; минерална вода; лушпа од шипинка слатки компоти; желе; пакувани сокови; сода
зачини сосови со билки во слаба супа; сос од домати; бел сос со зеленчук мајонез; сенф; рен; кечап
млечни производи кефир; задушено млеко; урда (сите со малку маснотии) тврди сирења; Кисела павлака; масно млеко; крем

Добро е однапред да го насликате менито, да ги купите сите производи, да ги поделите на оброци. Во овој случај, не мора „набрзина" да готвите храна после работа - ова може да доведе до прејадување.

Примерок мени за тој ден

 • варено месо (100 g)
 • печено цвекло
 • кафе без шеќер
 • чорба од зеленчук
 • печена риба (100 g)
 • овошен желе
 • борш без месо (150 гр. )
 • урда со малку маснотии
 • компот од сушено овошје
 • салата од морков со лук
 • леќата

Пред спиење треба да испиете една чаша кефир со низок процент на маснотии.

Алтернативни диети

Постојат многу опции за диети со малку јаглехидрати. Не премногу строгите диети вклучуваат исклучување на таканаречените брзи јаглехидрати. Принципот на составување диета е сличен на „табела број 8" опишана погоре. Ваквите ограничувања се навистина корисни. Тие му овозможуваат на телото да ги прими сите потребни супстанции, да ги согорува резервите на одложени масти.

Друг тип на диети со малку јаглени хидрати е строг. Тие ги исклучуваат речиси сите производи што ги содржат овие супстанции. На пример, основата на протеинската исхрана се протеините. Тие сочинуваат до 80% од дневната исхрана. Таквата храна брзо заситува, се вари долго време, ослободувајќи го човекот од глад. Покрај тоа, обработката на растителни и животински протеини бара многу енергија - потребни се до половина од потрошените калории.

Ваквите диети се ефективни, но мора да се комбинираат со сериозна физичка активност. Инаку, протеините кои не се барани за мускулна маса формираат азотни соединенија кои се излачуваат преку бубрезите. Се зголемува оптоварувањето на органите, создавајќи предуслови за развој на уролитијаза.

Недостатокот на јаглехидрати негативно влијае на состојбата на коските, кожата, косата. Од овие хемиски соединенија, телото произведува гликоза, главната хранлива материја за мозокот. Доживувајќи недостаток на енергија, телото почнува да користи за негово производство не само поткожното масно ткиво, туку и мускулното ткиво.

Губењето тежина на таква диета е реално, но не е пожелно да се направи тоа преку сложено физиолошко преструктуирање. Првично, диетата беше развиена за пациенти со епилепсија, бидејќи беше воспоставена врската помеѓу кетоза и намалување на зачестеноста на нападите. Кето диетата не се препорачува за слабеење, туку исклучиво како третман.

Во секој случај, пред да се „седнете" на оваа диета, подобро е да се консултирате со вашиот лекар. Ограничувањата во исхраната не се за секого.

Кои диети се контраиндицирани

Кај многу болести, како и во одредени периоди на човековиот развој, придржувањето кон строгите диети е контраиндицирано.

Како прво, не можете да се придржувате до нискокалорична и рестриктивна диета во детството. Основата на метаболизмот се поставува за време на интензивен раст. Недостатокот на хранливи материи може да предизвика неразвиеност на скелетот, внатрешните органи и да предизвика хронични заболувања.

Кај адолесцентите, недостатокот на масти и јаглехидрати предизвикува неправилна синтеза на полови хормони. Во зрелоста, ова може да предизвика нестабилен менструален циклус, репродуктивна дисфункција.

Ограничената храна за бремени жени и доилки е строго забранета. Недостатокот на хранливи материи за време на раѓањето може негативно да влијае на текот на бременоста. Исто така, неухранетоста често доведува до раѓање на ослабено дете со невролошки, имунолошки проблеми, доцнење во развојот.

Кај доилките, тежината обично сама се враќа во нормала во рок од една година, бидејќи акумулираните резерви се „трошат" од телото за производство на млеко со разумна урамнотежена исхрана. Ограничувањата на храната може да предизвикаат хормонална инсуфициенција, уште поголемо зголемување на телесната тежина.

За пациенти со одредени хронични заболувања, постојат одредени диети. Меѓу патологиите:

 • гастритис;
 • срцеви заболувања;
 • чир;
 • цревни заболувања;
 • нарушувања во работата на бубрезите;
 • патологија на црниот дроб и жолчното кесе;
 • панкреатитис.

Не можете самостојно да експериментирате со исхрана за луѓе со дијабетес, со дисфункција на тироидната жлезда. Во овие случаи, корекција на тежината се одвива под строг надзор на лекарот што посетува, кој избира соодветна терапевтска диета за пациентот.

Како да изгубите тежина без диети

Во повеќето случаи, за да се намали телесната тежина, не е неопходно да се присилува телото со строги ограничувања. Доволно е да се минимизира потрошувачката на брза храна, погодна храна, крем колачи и друга брза храна.

Ќе ви помогне да ја пронајдете совршената фигура со следење на неколку едноставни правила:

 • пијте доволно чиста вода. Ова не само што ќе ги обезбеди клетките со потребната количина на влага, туку и ќе помогне да се намали апетитот;
 • Вежбањето ќе ви помогне да го забрзате метаболизмот. Доволно е да се посветат 10-15 минути дневно на вежби;
 • јадете често, во мали порции. Не јадете додека читате или гледате телевизија. Така можете да бидете расеан, да јадете многу повеќе отколку што ви треба;
 • почесто да бидете на свеж воздух, дишете подлабоко. Така, ткивата се заситени со кислород, метаболичките процеси се одвиваат побрзо;
 • спие добро;
 • не јадете „преку сила". Додека јадете, добро е да правите мали паузи, ако се појави чувство на ситост, тогаш има доволно храна.

Помеѓу ручекот и вечерата, дозволено е да се растворат неколку парчиња темно чоколадо со висока содржина на какао путер (најмалку 70%). Можете да го замените со неколку сушени плодови, тие мора полека да се џвакаат. Поради ова, мозокот добива сигнал за доволен внес на гликоза, апетитот се намалува.

Дебелината не е само безопасен козметички дефект. Ова е опасна патологија која може да предизвика инвалидитет, прерана смрт на пациентот. Неопходно е да се нормализира тежината, но непромислената желба за идеална фигура може да предизвика не помалку штета за здравјето на луѓето од телесните масти. Треба да изгубите тежина правилно, под надзор на квалификуван нутриционист.