Диета со леќата за слабеење 7 дена

Сите порано или подоцна размислуваат како да изгубат неколку вишок килограми. Причините, како и решението на проблемот, можат да бидат многу различни. Една од ефективни и брзи опции е диетата со хељда за слабеење 7 дена.

леќата за губење на тежината

Вреди да се обрне внимание на фактот дека, во споредба со другите видови диети, диетата со леќата е една од најкорисните за телото. Во исто време, тој е прилично едноставен, нежен и ефикасен. Освен тоа, најдобро одговара за жени кои веќе имаат над 40 години. Ова се должи на фактот што нема несакани ефекти и лесно се поднесува со секој работен распоред или темпо на живот. Диета со леќата - моно-диета. Тоа не само што помага да се исчистат и елиминираат мастите. Леќата содржи импресивна количина на хранливи материи: витамини, минерали, влакна. Покрај тоа, ова е прилично буџетска и не скапа опција која е достапна за секого.

Придобивките од диетата

Позитивната страна на таквата моно-диета е дека леќата е складиште на хранливи материи. Главните предности на таквото губење на тежината вклучуваат:

 • Присуството на витамин Ц ги подобрува заштитните својства на телото.
 • Витаминот Б во леќата ја подобрува еластичноста на кожата, ги зајакнува ноктите и косата.
 • Витаминот ПП помага да се зајакне нервниот систем, подобро да се издржат стресните ситуации, а исто така да се заштити од депресија.
 • Голема количина на влакна ви овозможува да го исчистите телото од токсини.
 • Фолната киселина, која доаѓа за време на диетата со хељда, го подобрува хематопоетскиот процес, благотворно делува на ѕидовите на крвните садови и на срцето.
 • Леќата има ниска калорична содржина, така што може да се консумира во речиси неограничени количини. Во овој случај, нема да ве мачи чувството на глад.
 • Поради големиот број корисни материи, диетата за слабеење на леќата се јавува не само со губење на тежината, туку и со затегнување на кожата, намалување на целулитот.
 • Диетата е едноставна. Менито е многу лесно за планирање. Неговата уникатност е во тоа што не треба да јадете строго на час.

Доколку ги следите основните правила, диетата со хељда е едноставна и ефикасна опција за оние кои сакаат да го вратат своето тело во форма.

Дали има некои недостатоци на диетата со леќата?

И покрај фактот дека оваа диета има голем број на позитивни аспекти, неопходно е да се обрне внимание на следниве точки:

 • Диетата со леќата е без сол. Поради ова, во процесот на губење на тежината, се излачува голема количина на течност. Ова, пак, може да придонесе за појава на главоболки, слабост, замор. За да се избегне ова, вреди однапред да се утврди дали овој метод е вистинскиот за вас. За да го направите ова, се препорачува да поминете еден или два постни дена на леќата.
 • Главниот принцип на диетата со леќата се заснова на фактот дека треба да го направите вашето мени користејќи само леќата и кефирот. Затоа, однапред е вредно дека на менито нема да има пржена, брашно, слатка храна, како и овошје и зеленчук.
 • При следењето на диетата, како и другите методи за слабеење, постои можност за влошување на позадината на хроничните заболувања, па затоа се препорачува внимателно да се следи состојбата на телото.

Основни правила

За да постигнете добри перформанси со диета со леќата, се препорачува да ги следите основните правила:

 • Леќата треба да се подготви без додавање на зачини и зачини: без сол, бибер, разни сосови. За време на диетата не е дозволено додавање путер или млеко за вкус.
 • Употребата на леќата е дозволена кога сакате. Но, за да се постигне добар резултат, последниот оброк треба да се планира најдоцна до 19-00 часот. Ако е тешко да се издржи до ноќ, дозволено е да се пие мала количина јогурт со малку маснотии.
 • Неопходно е да се пие од 1, 5 до 2 литри течност дневно (овој волумен вклучува не само вода, туку и чаеви, на пример, зелен, црн, без шеќер).
 • Употребата на алкохолни пијалоци е неприфатлива и се меша со губење на тежината.
 • По завршувањето на курсот на губење на тежината, неопходно е постепено да се вратите на вообичаената исхрана. Познатата храна треба да се внесува во мали количини.

На што треба да внимавате во исхраната?

Пред сè, вреди да се запамети фактот дека диетата со леќата помага да се започнат активни механизми за согорување на маснотии. Во овој случај, тоа не се случува веднаш, туку само на третиот ден. Во првите два дена се отстранува вишокот течност. Забележливи резултати ќе бидат околу четвртиот ден. Затоа е најпосакувана опција за слабеење за 7 дена. Леќата е производ кој содржи голема количина на лесно сварливи протеини. Меѓутоа, бидејќи е од растително потекло, не е во состојба целосно да ги замени месото и рибата во исхраната на девојчето.

Ве молиме имајте предвид: не се препорачува да се одржува диета со леќата повеќе од 14 дена по ред. Дури и ако не беше возможно да изгубите многу килограми, најдобро е диетата да ја користите со пауза од еден месец.

Едно од главните правила на диетата со хељда е особено подготовката на житарки. Начинот на готвење на леќата воопшто не врие. Се применува парење.

Се препорачува да се следи следниов алгоритам:

 • 250 g житни култури треба да се истурат во длабок сад;
 • истурете 0, 5 l врела вода во контејнер;
 • садот мора да биде добро затворен, изолиран со крпа и да се остави најмалку 4 часа (дозволено е парење преку ноќ).

Опции за губење на тежината од леќата

Менито за диета со леќата за 7 дена може да варира. Бидејќи има голем број на варијации на оваа диета. Леќата делува како основна компонента за слабеење. Дозволена е употреба на течности (вода, црн чај без шеќер, билен чај). Во строгата верзија на диетата, друга храна не се додава во менито. Полесни и поефикасни опции вклучуваат додавање на кефир, зеленчук, соја сос, суви кајсии или суво грозје.

Леќата со кефир

Ова е наједноставната и најефикасната комбинација која стана широко распространета. Комбинацијата на леќата со кисело млеко додава корисност во исхраната. Благодарение на неговата употреба, се подобрува дигестивниот процес, како и нормализирање на гастроинтестиналниот тракт.

За да одржите таква диета, мора:

 • јадете толкава количина леќата што во текот на целиот ден телото не чувствува глад;
 • пијте 1 литар кефир дневно со минимална содржина на маснотии;
 • пијте многу течности (по можност од 1, 5 литри), кои вклучуваат вода, зелен и билен чај.

Идеално, неопходно е кефирот да се пие половина час пред или после оброк. Времетраењето на оваа диета е 1 недела. Во овој период можете да изгубите до 10 килограми, во зависност од правилното придржување кон исхраната и почетните параметри.

Диета со леќата и суви кајсии

Леќата може да се комбинира со суви кајсии, суво грозје, сливи, урми или кое било друго суво овошје. Оваа опција за диета е многу подобро толерирана од телото. Сувото овошје е заситено со природен шеќер, кој е неопходен за функционирање на мозокот, витамини и влакна. Покрај тоа, нивната употреба ви овозможува полесно да го издржите отсуството на слатки. Покрај леќата, можете да јадете и до 10 парчиња дневно. сушено овошје. Дозволено е и користење на кефир со малку маснотии во количина до 1 литар.

Леќата и соја сос

Ова е совршена опција за оние кои не можат да живеат без солена храна. На секоја порција се додава 1 лажиче. соја сос. По оброкот, можете да пиете каква било течност. Вечерата треба да заврши со 200 мл кефир. Ваква диета за слабеење се препорачува 5-7 дена. За тоа време, можно е да изгубите тежина до 14 килограми тежина.

Леќата и зеленчукот

Оваа опција е многу лесна за следење. Поради фактот што може да се додаде свеж зеленчук, моно-диетата станува, всушност, повеќекомпонентна и повеќе слична на вообичаената диета. Зеленчукот му дава доволно влакна на телото. Ова помага да се активира дигестивниот тракт.

Алгоритмот е поразновиден:

 • Во првите два дена е дозволено да се јаде само леќата. Во овој случај, целиот волумен од 1 порција готвење на пареа (250 g) мора да се јаде во четири дози. Во текот на денот, губење на тежината може да се пие чиста вода без гас, чаеви.
 • Во следните два дена е дозволено да се додаде варен зеленчук, свежи билки. 250 g мора да се истегне за 4 дози.
 • На 5 и 6 ден е дозволено да се јаде зеленчук, кој треба да биде сиров. Една порција треба да биде 200 гр.

За 7 дена, можете да изгубите околу 5 килограми. Ова ќе ја затегне кожата.

Мени за неделата

Времетраењето на таквата диета е 7 дена. Ова е сосема доволно за да се навикнете на нова диета, се активира процесот на согорување маснотии и доаѓа до значително губење на тежината.

Диетата со хељда за 7 дена има неколку опции од менито за секој ден.

Строго мени

оброк исхрана
Појадок
 • Порција леќата
 • Билен чај 250 мл
Ручек Кефир без маснотии или 1% маснотии - 200 ml
Вечера
 • Супа од леќата
 • Кефир 150 мл
попладневен чај
 • Јогурт без адитиви и вкусови
 • Јаболко - 1 ЕЕЗ. (изберете незасладени сорти)
Вечера Порција леќата
Втора вечера Кефир 220 мл

Помеѓу оброците, можете да пиете секаква количина течност доколку сте жедни.

Со добра толеранција и недоволни резултати за слабеење, дозволено е да се зголеми времетраењето на диетата од 7 на 14 дена.

Нестрого мени

оброк исхрана
Појадок
 • 1 дел леќата
 • Кефир - 100 ml
 • 2 парчиња сирење со малку маснотии
Вечера
 • 1 дел леќата
 • Варено филе - 100 гр
 • Зеленчук во количина од 100 гр, кој се сечка и се консумира во форма на салата без прелив
попладневен чај
 • ½ чаша јогурт без маснотии
 • Секое овошје (освен банана)
Вечера
 • 1 порција житарки
 • Претходно сварен зеленчук 100 гр

Дозволено е да се замени пилешкото филе со бела риба, говедско месо. Наместо сирење можете да јадете урда со низок процент на маснотии во количина од 50 гр. Времетраење - 7 дена.

излезна состојба

Доколку не правите се како што треба, можен е стрес за телото, поради што брзо ќе ги собере изгубените килограми. Во текот на следните две недели, исто така, се препорачува да се јаде леќата. Брашно, слатко, пржено - е контраиндицирано. Постепено, можете да внесете зеленчук, месо со малку маснотии, риба, леб од цели зрна во исхраната. Ако почнете од бројот на kcal, тогаш на почетокот тие треба да бидат 1600, по две недели - не повеќе од 2000. Почитувањето на режимот за пиење е задолжително. Количината на испиена течност е најмалку 1, 5 литри.

Очекување и реалност

Резултатите од слабеењето во голема мера зависат од губењето на тежината на телото. Нема гарантирани волумени. Почетната тежина и усогласеноста со правилата се од големо значење. Со просечни показатели и претпоставка за мали грешки во исхраната, тие губат тежина од 4 до 6 кг за 7 дена.

Важно! Диетата не е погодна за оние кои сакаат да го намалат волуменот на одредени делови од телото. Cm рамномерно се намалува низ телото.

Контраиндикации

Можете да започнете диета со леќата само по консултација со диететичар. Контраиндициран е за трудници и доилки, жени за време на менструација, менопауза, лица помлади од 16 години, спортисти и оние кои имаат голем психолошки стрес. Се препорачува да се воздржите од него во периоди на голем психички и физички стрес, за време на испити.

Осврти

 • Прв преглед, жена, 41 година: „Леќата ми е најефективниот и најлесниот начин да се вратам во нормална форма. За само една недела ослабев околу 7 килограми, иако во првите денови не бев продуктивна. Иако е доста тешко да се издржи: кашата е многу досадна. Исхраната се состоеше од леќата и кефир. Бројката се подобри, иако состојбата на косата и ноктите не влијаеше на никаков начин.
 • Вториот преглед, жена, 36 години: "Добар начин за слабеење дома. Покрај леќата, пиев кефир. Навечер варев житарки на пареа. Покрај тоа, земав витамини и микроелементи. Резултатот беше многу пријатен Се ослободив од 5 килограми за една недела".
 • Третата рецензија, девојка, 22 години: „Со почетна тежина од 78 кг, решив да ја пробам диетата со хељда според коментарите на еден пријател. Кефирот беше дополнителен производ. Житарките не се варат, туку на пареа. како што е предвидено со правилата. Воздржете се од сè, вклучувајќи сол и зачини е доста тешко. Една недела подоцна, тежината беше 74 кг.