Омилена диета

зеленчук и овошје за вашата омилена диета

Диетата „Возљубена" е многу популарна меѓу сите жени во светот со прекумерен телесен сјај. Оваа техника ја стекна својата слава поради нејзината ефикасност, пристапност и минливост. Дизајниран е само за 7 дена, за кои несомнено мора да следите одредена листа на храна и пијалоци за секој ден.

  • На 1-ви, 3-ти и 6-ти ден не можете да јадете ништо, но можете да пиете во неограничени количини. Дозволено е вода, кефир, пиење јогурт со малку маснотии, супа, незасладен чај, млеко и милкшејк, сок, но треба да се избегнуваат слатки висококалорични сокови. Во принцип, пиењето е прикажано на кој било ден во големи количини, ова помага да се исчисти телото и да се отстранат токсините.
  • Вториот ден можете да јадете било каков зеленчук во која било количина, главно зелка, бидејќи. има способност да согорува масти. Зеленчукот може да се јаде сиров, варен и печен, во никој случај не се пржи. Можете да ги комбинирате во салата зачинета со растително масло. Не е забрането да се пие вода и незасладен чај на ден од зеленчук.
  • 4-тиот ден - овошје - ќе донесе многу радост за љубителите на овошјето, бидејќи на овој ден можете да ги апсорбирате во килограми. Вреди да се занемарат само бананите, претпочитајќи грејпфрут, најдобрите овошни придружници на патот кон губење на тежината. Покрај овошјето, дозволено е само вода и чај.
  • На 5-тиот протеински ден, достапна е храна богата со протеини: варено пилешко бело месо, сирења, урда со малку маснотии и јогурт, белки од јајца, мешунки, риба.
  • На 7-ми ден започнува излезот од диетата, т. е. менито е попознато и разновидно отколку во претходните 6 дена. Менито е стандардно. За да се избегне остар премин од диета во „ненаситност", се препорачува да останете на диетата од 7-ми ден уште 2-3 дена.

Омилена диета: мени

Ден Појадок 2-ри појадок Вечера попладневен чај Вечера
1-ви 1 ул. кефир 1 ул. чај 1 ул. супа 150 гр јогурт 1 ул. млеко
2 2 домати 1 ул. чај салата: свежа зелка, краставици, билки, растително масло 2 краставици салата: бугарска пиперка, краставица, билки, малку зеленчук
3-ти 1 ул. милкшејк 1 ул. млеко 150 гр пилешка супа 1 ул. кефир 1 ул. млеко
4-ти 2 портокали 1 грејпфрут овошна салата: киви, јаболко, портокал 1 круша 1 јаболко 1 грејпфрут
5-ти 2 јајца 200 гр варена риба 150гр варено пилешко филе 100гр варен грашок 100 гр урда 100 гр сирење
6-ти 1 ул. кефир 1 ул. сок од грејпфрут 1 ул. пилешка супа 1 ул. милкшејк 1 ул. млеко
7-ми 2 јајца, зелен чај омилено овошје лесна супа од ориз или хељда омилено овошје салата од зеленчук со растително масло и сол

Омилена диета: прегледи на лекари

Омилената диета е прилично агресивна и строго им е забранета на луѓето. Страдаат од болести на гастроинтестиналниот тракт (гастритис, колитис, запек, итн. ), Анемија. Ваквите експерименти врз телото може да доведат до метаболички нарушувања со сите последователни последици. Заклучок: Омилената диета можете да ја користите само во итни случаи, кога итно треба да изгубите тежина за кратко време, на пример, пред свадба!

Омилена диета: прегледи на нутриционисти

Некои нутриционисти советуваат да јадете лесни супи што согоруваат маснотии наместо чорба во деновите за пиење и да ги замените деновите со овошје и зеленчук, бидејќи. Диетата со овошје е многу попријатна и полесна отколку со зеленчук. Нутриционистите, како и лекарите, препорачуваат да се придржувате до Омилената диета во екстремни случаи и да ја повторувате не повеќе од еднаш на секои три месеци.